Home / Rady a Tipy / Cestování s chronickou žilní insuficiencí
Cestování s chronickou žilní insuficiencí

Cestování s chronickou žilní insuficiencí

Praktické rady, jak pečovat o své nohy v letním období

V letním období se často výrazně stupňují typické příznaky chronické žilní nedostatečnosti, jakými jsou otok dolních končetin, pocit těžkých nohou, pocit napětí v nohou, bolest. Ke zhoršení stavu dochází nejen vlivem vyšší okolní teploty, ale také v důsledku cestování a přechodných změn životního stylu, které jsou vždy s cestováním spojeny. V horkém létě, při dlouhých cestách v dopravních prostředcích či při dlouhém stání před různými kulturními pamětihodnostmi naše nohy postupně těžknou, stání se stává namáhavějším, nepříjemné pocity přerůstají v opravdovou bolest, která nás pak omezuje v dalších aktivitách. Léčba předepsaná vaším lékařem (např. vhodné venotonikum) a dodržování určitých jednoduchých pravidel vám pomohou snížit tyto nepříjemné pocity a vyvarovat se okolností, které stav žil ještě zhoršují.

1. Cestování dopravními prostředky

Při dlouhých cestách autem zastavujte pravidelně po 2 hodinách jízdy a uvolněte své nohy krátkou procházkou. Pokud cestujete autobusem, letadlem či vlakem, projděte se v rámci možnosti alespoň občas v uličce a každou půlhodinu provádějte jednoduchá cvičení nohou (kroužení v kotnících, hýbání prsty, procvičování lýtkových svalů, změna polohy vsedě).

2. Cestování letadlem

Nedostatek pohybu, neměnná poloha se spuštěnými dolními končetinami a sezení v tzv. bezpečnostní poloze, zvýšený příjem alkoholu či kávy, snížený příjem tekutin, nízká vlhkost a nižší tlak vzduchu v kabině letadla jsou příčinami tzv. cestovní trombózy, která se nejčastěji vyskytuje právě při dlouhých cestách letadlem. Tyto faktory vedou k hromadění krve v žilách dolních končetin a k následné tvorbě drobných i větších trombů. Po změně polohy může dojít k uvolnění trombu, který se pak pohybuje cévním systémem člověka. Jednoznačnou prevencí cestovní trombózy je opakovaně krátký pohyb během cesty, omezení příjmu léků typu hypnotik a sedativ, dostatečný příjem tekutin (ne však alkoholu a kávy, nejlépe neperlivé minerální vody). Osobám s rizikem vzniku křečových žil, s opakovanými záněty žil, osobám s častými otoky dolních končetin a věkem nad 40 let se doporučuje nosit kompresivní punčochy a preventivně užívat venotonika, která při užívaní minimálně týden před plánovanou cestou výrazně zmenšují otok dolních končetin, a přispívají tak ke zlepšení komfortu cestování (např. Detralex v dávce 2 tablety denně). Lékaři doporučují rizikovým osobám s častými dálkovými lety pravidelná preventivní vyšetření lýtkových žil.

3. Oblékání

Na cestu zvolte volnější obuv, předejdete tak pocitům stlačení. Dávejte přednost nižším podpatkům o výšce 3-4 cm před vyššími, které snižují oporu chodidla. Také oděv by měl být při dlouhých cestách pohodlný, vyhýbejte se příliš těsným kalhotám, které stlačují žíly a omezují tak krevní oběh. Vybírejte pružné letní materiály.

4. Strava a pitný režim

Při cestování se snažte předejít zácpě, která bývá často vyvolána změnou prostředí, časovým posunem nebo odlišnou stravou. Zařazujte do svého jídelníčku zejména dostatek vlákniny, obilných produktů, celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny. Pijte velké množství tekutin, alespoň 1.5 až 2 litry denně, zejména při pobytu v horkých klimatických podmínkách. Dbejte na svou linii, nadváha zhoršuje žilní problémy.

5. Slunění

Buďte opatrní při slunění a vyhněte se pobytu na slunci během nejteplejší části dne (tj. od II do 16 h). Pokud je to možné, zmenšete účinek horka na rozšíření cév dolních končetin, například přiložením vlhkého ručníku na nohy. Je nezbytné nanést na kůži obou dolních končetin opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

 6. Ochlazování dolních končetin

Při vysokých okolních teplotách se doporučuje ochlazovat nohy studenou vodou (např. sprchou) za současného masírování dolních končetin směrem od chodidla nahoru. Studená voda zabraňuje rozšiřování povrchových žil a navrací žilní stěně potřebné napětí.

7. Chůze

Chůze je velmi vhodná pro aktivaci žilní pleteně uložené v chodidle. Chůze výrazně stimuluje svalovou pumpu, která hraje důležitou roli v regulaci žilního oběhu. Při dlouhém stání, např. při prohlídce kulturních památek či muzeí, jsou většinou jednostranně zatěžovány klouby, proto je vhodné vystřídat dobu bez pohybu aktivní chůzí. 
Pokud trávíte dovolenou u moře, choďte ve vodě. Mořské pobřeží zajišťuje měkký podklad pro chůzi a voda dodává nohám příjemnou relaxaci.

 8. Sport

Po dobu prázdnin a dovolených pravidelně cvičte. 
Upřednostňujte sporty, u kterých se neskáče a nedochází k prudkým výpadům, a tedy nadměrnému zatěžování končetin či nadměrnému tlaku na chodidla. Nejvhodnější sporty pro pacienty s žilním onemocněním jsou cyklistika, plavání, turistika. Naopak se nedoporučují aktivity jako tenis, squash, ping-pong nebo basketbal, které jsou doprovázeny dupotem a prudkými nárazy na podlahu, což může vést k poškození žilních chlopní.

9. Odpočinek

O dovolené si dopřejte odpočinek i během dne. Položte se na záda a podepřete si nohy podložkou tak, aby byly ve zvýšené poloze. Takto můžete stimulovat svůj žilní oběh i při nočním spánku, např. pod nohy postele vložte malé podložky.

 10. Štípnutí hmyzem

Chraňte se před štípnutím hmyzem (pavouci, komáři) použitím vhodných. repelentů. Bodnutí může zhoršit kožní změny, které jsou u pacientů s chronickou žilní nedostatečností časté.

11. Venotonika

Venotonika jsou léky pro léčbu žilního onemocnění. Jejich používání snižuje pocit napětí a tíhy v nohou, redukuje otoky a výrazně zmenšuje bolest dolních končetin. Zlepšují tak kvalitu života pacientů s žilním onemocněním, Některá venotonika se používají nejen v léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin. ale také pro léčbu hemoroidálního onemocnění, jehož příznaky se právě v letním období často zhoršují (např. Detralex – v léčbě chronické žilní nedostatečnosti 2 tablety denně).