Velmi častým důvodem Vašich telefonátů a požadavků na vyšetření jsou různé bolesti dolních končetin. Na začátek lze říct, že ne každá bolest je bolest cévní. Níže několik příkladů. Nicméně pozor, každý člověk je individuální a i zcela netypické obtíže můžou být nakonec „naše“. Proto je nesmírně důležité, aby Váš stav nejprve posoudil Váš ošetřující lékař.
Typicky žilní obtíže:
- Náhle vzniklá bolest a otok končetiny svědčí pro vysokou hlubokou žilní trombózu.
- Naopak trombóza svalových žil lýtka je prakticky vždy bez otoku, ale je přítomna poměrně silná jasně lokalizovaná bolest (často souvislost se sportem či drobným úrazem).
- Bolestivý, zarudlý a tvrdý pruh (obvykle v místě křečové žíly) svědčí pro povrchovou žilní trombózu (nesprávně nazývané jako zánět žil).
- Pocit těžkých nohou, otoky nohou, zjm. noční křeče svědčí pro chronickou žilní nedostatečnost.
Typicky tepenné obtíže:
- Bolesti/slabost dolních končetin při chůzi (podle lokalizace postižení se jedná o bolesti hýždí, stehen, lýtek), bolest je většinou plošná v hloubi svalu. Může se jednat o chronický uzávěr tepny. Často se může zaměnit s neurologickými obtížemi (viz dále).
- Náhle vzniklá bolest nohy nebo jen prstů, změna barvy (bledost, nafialovělé zbarvení, později porucha čití a hybnosti) svědčí pro akutní tepenný uzávěr a je potřeba co nejrychlejší vyšetření.
Typicky necévní obtíže:
- Bolest, zarudnutí v oblasti kloubů (typicky palec na noze), teplota. Jedná se o dnavý záchvat.
- Bolest a otok kolene, v podkolenní jamce, typicky startovací obtíže – je potřeba se rozejít. Jedná se o artrózu kolenního kloubu.
- Bolest dolních končetin vyzařující z oblasti bederní páteře s propagací po přední/zevní/zadní ploše dolní končetiny. Bolest se obvykle vyskytuje při chůzi (zde pozor na záměnu s postižením tepen), ale na rozdíl od tepenného postižení se často zhoršuje např. při postavení ze židle, dlouhém sezení apod.