Home / Rady a Tipy / Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)
Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)

Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)

Ischemická choroba dolních končetin je onemocnění, při kterém dochází k omezení průtoku v tepnách dolních končetin. Projevuje se typicky bolestmi/slabostí dolních končetin při chůzi. Čím kratší interval ujdete bez bolesti, tím je prokrvení/okysličení dolních končetin horší. Hovoříme o tzv. klaudikačním intervalu, tedy jakou vzdálenost ujdete běžnou chůzí po rovině, než vznikne bolest. V pokročilejších stádiích se může objevovat bolest klidová, zjm. v noci v horizontální poloze, která Vás nutí končetinu svěsit. Dalším příznakem jsou defekty dolních končetin.

Režimová opatření jsou základem léčby ICHDK a to zejména u lehčích forem onemocnění, tzn. v případě námahových obtíží. Můžeme je rozdělit na tři větve. První je racionální strava. Druhá je zanechání kouření. Třetí je pravidelná fyzická aktivita a to zejména chůze. Optimální je chodit často klidně kratší trasy resp. takovou vzdálenost, kterou Vám tělo dovolí; při vzniku bolesti na chvíli zastavit nebo zpomalit a poté pokračovat dále. Dále můžete zkoušet i silový trénink dolních končetin, např. dřepy, výstupy na špičky apod.

Pravidelné cvičení vede k posílení tzv. kolaterální cirkulace (tedy náhradního tepenného zásobení, které si organismus vytváří v případě postižení nativních tepen). Dochází tak k prodloužení klaudikačního intervalu a tím zlepšení kvality života. Spolu s farmakoterapií se pak stav často zlepší natolik, že není nutná další intervence v podobě invazivních zákroků.

V termínu 1.-4.7.2024 a 5.-16.8.2024  čerpáme dovolenou, ambulance bude uzavřena. Požadavky na recepty, kompresní punčochy apod. řešte prosím v předstihu. V době dovolené nebudeme vyřizovat.

Děkujeme za pochopení.

TÝM CARDIOVASC…