Home / Rady a Tipy / Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)
Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)

Režimová opatření u ischemické choroby dolních končetin (ICHDK)

Ischemická choroba dolních končetin je onemocnění, při kterém dochází k omezení průtoku v tepnách dolních končetin. Projevuje se typicky bolestmi/slabostí dolních končetin při chůzi. Čím kratší interval ujdete bez bolesti, tím je prokrvení/okysličení dolních končetin horší. Hovoříme o tzv. klaudikačním intervalu, tedy jakou vzdálenost ujdete běžnou chůzí po rovině, než vznikne bolest. V pokročilejších stádiích se může objevovat bolest klidová, zjm. v noci v horizontální poloze, která Vás nutí končetinu svěsit. Dalším příznakem jsou defekty dolních končetin.

Režimová opatření jsou základem léčby ICHDK a to zejména u lehčích forem onemocnění, tzn. v případě námahových obtíží. Můžeme je rozdělit na tři větve. První je racionální strava. Druhá je zanechání kouření. Třetí je pravidelná fyzická aktivita a to zejména chůze. Optimální je chodit často klidně kratší trasy resp. takovou vzdálenost, kterou Vám tělo dovolí; při vzniku bolesti na chvíli zastavit nebo zpomalit a poté pokračovat dále. Dále můžete zkoušet i silový trénink dolních končetin, např. dřepy, výstupy na špičky apod.

Pravidelné cvičení vede k posílení tzv. kolaterální cirkulace (tedy náhradního tepenného zásobení, které si organismus vytváří v případě postižení nativních tepen). Dochází tak k prodloužení klaudikačního intervalu a tím zlepšení kvality života. Spolu s farmakoterapií se pak stav často zlepší natolik, že není nutná další intervence v podobě invazivních zákroků.

Ve dnech 30.6.-1.7.2022, 4.7.-8.7.2022, 8.8-12.8.2022, 15.8.-19.8.2022 bude ordinace uzavřena z důvodu dovolené. Požadavky na recepty, objednání apod. vyřizujte prosím v předstihu. V době nepřítomnosti nebudeme tuto agendu vyřizovat.

Děkujeme za pochopení. 

TÝM CARDIOVASC...